Każdy użytkownik komputera w pewnym momencie może stracić niezwykle ważne dane. Do ich wykasowania może dojść w różny sposób. Jedną z przyczyn jest na przykład uszkodzenie, awaria lub całkowite zniszczenie nośnika pamięci. Powodem może być również przypadkowe ich wykasowanie. Nie każdy użytkownik wykonuje kopię bezpieczeństwa, więc utrata zawartości dysku wydaje się nieodwracalna. Utracenie zapisanych danych jest zwykle kłopotliwe, może także okazać się kosztowne. Szczególnie nieprzyjemna jest sytuacja, w której tracimy wyniki długiej pracy.

Utrata danych może wydawać się poważnym problemem, którego nie da się naprawić. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na odzyskanie utraconej zawartości dysku, zależnie od przypadku oraz rodzaju straty. W związku z tym, warto w takim momencie zachować spokój i zastanowić się, w jaki sposób najlepiej rozwiązać trudności z danymi.

Przypadkowe usunięcie danych lub sformatowanie

Wiele osób uważa, że dane usunięte z kosza lub utracone w trakcie formatowania są nie do odzyskania. Okazuje się jednak, że w wielu przypadkach skasowane dane mogą zostać przywrócone. Jeżeli sektory na dysku nie zostaną zapełnione nową zawartością, problem nie jest trudny do rozwiązania. Podobnie wygląda kwestia informacji utraconych podczas formatowania lub tworzenia partycji dysku. Nawet po tych procesach możliwe jest przywrócenie danych. Pomocne mogą być różnego rodzaju bezpłatne lub komercyjne programy służące do odzyskania straconej zawartości. Inną możliwością jest oddanie sprzętu do specjalistycznego serwisu.

Utracone dane – fizyczny problem z nośnikiem

Choć może wydawać się, że utrata zawartości w związku z awarią lub uszkodzeniem nośnika jest beznadziejną sytuacją, to nawet w tak trudnym położeniu istnieje możliwość odzyskania straconych plików. Jest to jednak bardziej skomplikowane od wcześniej opisanego przypadku, dlatego konieczna będzie pomoc specjalisty z profesjonalnego laboratorium lub serwisu komputerowego.

Jeśli wystąpił problem zewnętrznym dyskiem, przyczyną może być elektronika, a także uszkodzenie portu lub gniazda zasilania. Jak natomiast postępować w sytuacji, w której fizycznemu uszkodzeniu uległa powierzchnia dysku twardego? Pomocna może okazać się wymiana elektroniki odpowiedzialnej za sterowanie pracą HDD. Możliwa jest również jej naprawa, jednak powinien ją wykonać doświadczony specjalista. Z kolei w przypadku uszkodzenia głowicy odczytującej dane dysk należy dostarczyć do laboratorium.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *